Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz




TOPlist
Akce


Evropska komise muze pomoci vlkum v Beskydech – vysetruje odstrel na Slovensku
Evropska komise muze pomoci vlkum v Beskydech – vysetruje odstrel na Slovensku
Kdy: 26.06.2013
Kde: Beskydy, CHKO BESKYDY
Beskydy
Beskydy

EVROPSKA KOMISE MUZE POMOCI VLKUM V BESKYDECH – VYSETRUJE ODSTREL NA SLOVENSKU

Tiskova zprava Hnuti DUHA Olomouc

pondeli 24. cervna 2013

Evropska komise zacala s vysetrovanim, ktere by mohlo pomoci vlkum vyskytujicim se v Beskydech [1]. Proveruje totiz povoleny odstrel, pri kterem na Slovensku kazdorocne prichazi o zivot kolem 120 vzacnych selem. Komise s vysetrovanim zacala na zaklade zadosti Hnuti DUHA Olomouc, slovenskych i polskych ekologickych organizaci a stovek dopisu obcanu ze vsech tri statu.

Protoze v Beskydech zatim nevznikla sobestacna populace vlku, jejich vyskyt zavisi na prichodu zvirat ze sousednich statu, predevsim ze Slovenska. Ale soustavny povoleny odstrel za hranicemi zpusobuje, ze vlci se do Beskyd nevraceji.

Hnuti DUHA, ktere na cesko-slovenskem pomezi provadi sledovani a ochranu velkych selem, v uplynulych trech letech zaznamenalo jen velmi sporadicky a nepravidelny vyskyt vlku. Napriklad loni se jednalo o jediny dolozeny pripad, kdy byla nalezena mrtva vlcice, kterou srazil automobil nedaleko Valasskeho Mezirici [2].

Prestoze kvotu na lov vlku urady stanovuji kazdy rok, neexistuji zadne verohodne informace, kolik vlku na Slovensku zije a jak velky zasah do jejich populace lov predstavuje. Oficialne urady odhaduji, ze na Slovensku zije pouze 202–410 vlku [3].

V posledni lovecke sezone bylo na Slovensku uloveno 150 vlku a za poslednich deset let padlo temer 1200 vzacnych a chranenych selem.

Vedle povoleneho odstrelu brani navratu vlku take pytlactvi a neprostupne dalnice ci zeleznice – na dulezitych mistech totiz casto chybi pruchody, kudy by vzacne selmy mohly bezpecne projit.

Evropskou komisi na nesoulad mezi povolovanym odstrelem vlku a evropskou legislativou upozornovalo slovenske Lesoochranarske zoskupenie VLK a pred dvema roky se k nemu pridaly take ceske a polske ekologicke organizace: Hnuti DUHA Olomouc a Pracownia na rzecz Wszystkich Istot [4].

Vlk je plne chraneny v sousednich statech: Cesku, Polsku i Madarsku. Rovnez podle unijni legislativy, na ktere se clenske staty EU dohodly, patri mezi prioritni druhy, ktere bude Evropa spolecne chranit. Evropska komise, ktera byla poverena, aby hlidala dodrzovani schvalenych pravidel, proto zahajila proti Slovensku specialni vysetrovani, tzv. infringement, kterym vysetruje poruseni mezinarodni legislativy. Pokud Slovensko nezjedna napravu, muze cely pripad skoncit pred Evropskym soudnim dvorem.


Vyhrady vuci lovu vlku zaslalo i polske ministerstvo zivotniho prostredi. To se loni v listopadu obratilo na slovenske urady, aby pozastavily odlov vlku alespon v prihranicni zone o sirce 23 kilometru, cimz by byla uchranena zvirata, ktera ziji na uzemi obou statu [5]. Strileni vlku ale pozastaveno nebylo. O kvote na odstrel v sezone 2013/2014 se bude rozhodovat opet na podzim.

Ceske ministerstvo zivotniho prostredi – na rozdil od polskych kolegu – podle informaci Hnuti DUHA na Slovensku zatim pisemne neintervenovalo. S intenzivnim lovem vlku na Slovensku vsak take nesouhlasi. Pred deseti lety se zasadilo o vytvoreni alespon male zony celorocni ochrany vlka v casti slovenskeho okresu Cadca [6].

Podle verejne dostupnych informaci Evropske komise je to zatim poprve, kdy je Slovensko oficialne vysetrovano kvuli porusovani unijnich smernic na ochranu prirody.

Hnuti DUHA pomaha, aby se v ceske krajine naslo misto take pro divokou prirodu – pralesy, volne tekouci reky nebo vzacne druhy zvirat, jako jsou vlci a rysi.

Miroslav Kutal z Hnuti DUHA Olomouc rekl:

„Vlci jsou vzacna a krasna zvirata, ktera by mela mit v nasich horach misto. Soustavny odstrel na Slovensku poskozuje i nasi prirodu, nebot muze branit navratu vlku do ceskych hor. Evropska komise zahajila vysetrovani a to je velky pokrok. Existuje sice male uzemi v casti slovenskeho okresu Cadca, kde je vlk celorocne chraneny, ovsem toto opatreni se ukazalo jako zcela nedostatecne.“

„Doufame, ze masivni odstrel, ktery nema zadne racionalni duvody, v dalsich letech skonci – alespon pri hranicich s Ceskou republikou a Polskem. Vlci by meli mit stejne prisnou ochranu jako rysi, kterych se i diky plne ochrane vyskytuje v Beskydech mnohem vice.“

Kontakt:

Miroslav Kutal, Hnuti DUHA Olomouc, tel. 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz

Poznamky

[1] Dokument Evropske komise o zahajeni rizeni se Slovenskem: https://www.<span>drop</span>box.com/s/enuh3ulm6sny6b8/Ares%282013%292018555.pdf

[2] http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/u-valasskeho-mezirici-auto-srazilo-zrejme-vlka/

[3] Reportovaci zprava Slovenska o stavu vlka: http://cdr.eionet.europa.eu/sk/eu/art17/envrlqbva/species-canis-lupus.xml

[4] Oficialni stiznost Hnuti DUHA Olomouc je ke stazeni na http://www.selmy.cz/ohrozeni/lov-selem-na-slovensku/stiznost-lov-vlku-evropska-komise/stiznost-k-evropske-komisi-lov-vlku-na-slovensku-2011/

[5] http://www.selmy.cz/clanky/polaci-pozaduji-omezeni-lovu-vlku-na-slovensku/

[6] http://www.selmy.cz/images/gallery/articles/356/133.jpg

Další informace lze stáhnout zde (tz-lov-vlku-slovensko_1.doc).

Soubor zaslal zadavatel akce. Neneseme zodpovědnost za kvalitu nebo případnou škodlivost těchto dat.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz