Hrad a zámek ve Stráži nad Nežárkou - Restaurovaný historický objekt s největší expozici Emy Destinnové a bohatým koncertním programem.
HISTORIE
Roku 1267 založil mocný rod Vítkovců stavbu kamenného hradu ve Stráži. První dochovaná písemná zmínka o strážském hradu pochází z roku 1284. Vznikla nová rodová větev - rod pánů ze Stráže. Nejvýznamnějším příslušníkem rodu pánů ze Stráže byl v 15. století Jindřich, jehož smrtí rod pánů ze Stráže vymřel. Z původní gotické podoby hradu je dnes dochováno několik místností v přízemí objektu a současná věž kapkovitého průřezu s ostrou hranou k jihovýchodu. Roku 1570 hrad po zásahu blesku vyhořel. Hrad po požáru stále pustl, více než půl století se na něm nebydlelo, byl považován za rozvalinu.
V roce 1700 se stal hrad majetkem pánů ze Šternberka (Adolf Vratislav ze Šternberka a jeho následníci). Ti se zasloužili o jeho přestavbu v panské sídlo, v zámek, dle návrhů architekta Pavel Ignác Bayer, (který také barokně přestavěl zámek Hluboká nad Vltavou). Místnosti byly barokně upraveny, v 1. patře vznikla řada nových místností a byla snížena věž, která dostala jinou kopuli. Roku 1715 prodali Šternberkové Stráž Marii z Valdštejna. Po roce 1800 bylo zrušeno opevnění, zbylé ze starého hradu a tímto materiálem byly zasypány hradní příkopy. V letech 1811 - 1908 byl držitelem zámku rod Leonhardiů, který zámek zveleboval. Rod zde trvale sídlil, nechal zámek nákladně vybavit, byly zde umístěny cenné obrazy, sbírky porcelánu, cínu, skla a sbírky různých přírodnin.
Z rodu strážských Leonhardiů vynikli - profesor na Karlově universitě Heřman Petr (1809-1875) a zejména poslední mužský potomek této větve rodu, baron Adolf Franz Leonhardi (1856-1908). Byl veřejně činný - byl starostou Jindřichova Hradce a poslancem říšského sněmu ve Vídni. Nezvládl však péči o strážské hospodářství, které zcela upadlo a nemocný baron zemřel v naprosté chudobě. Stráž nad Nežárkou s panstvím zakoupila ve veřejné dražbě českobudějovická záložna - za 636.000 korun dne 24.3.1908.
Zámek, velkostatek se všemi usedlostmi, pozemky i průmyslovými podniky a vesnicemi Plavskem a Vydřím zakoupila v roce 1914 Ema Destinnová, světová pěvkyně. Formálně byla vlastníkem Stráže od 8. 3. 1920 do své smrti v roce 1930. Po sňatku s o dvacet let mladším Josefem Halsbachem v roce 1923 prodala celý majetek až na zámek a park.
Po dobu okupace od roku 1939 do roku 1945 byl zámek obsazen wehrmachtem.
Po válce byl zámek znárodněný. Zámek sloužil 60 let pro armádu a následně ústav sociální péče. Díky zásahům do stavby a žádné údržbě objektu došlo k havarijnímu stavu zámku. Od roku 1995 do roku 2002 (7 roků) byl zámek prázdný, měl značně poškozenou střechu, pršelo do něj a značně zchátral.
Od roku 2002 zámek, zámecký park a lesopark zakoupila ve výběrovém řízení současná majitelka paní Radoslava Doubravová. Současná majitelka provedla v letech 2003-2006 opravy, čímž nejen, že zámek zachránila, ale také jej uvedla do původního stavu, v jakém byl za doby Emy Destinnové. Zámek, který nebyl nikdy přístupný veřejnosti, je nyní otevřený návštěvníkům.
PROHLÍDKA1. Zahradní a zámecký okruh
Prohlídka s průvodcem trvá 45 minut. Poznáte historii hradu a zámku od dob pomezní stráže až po současnost.
Prohlédnete si hudební sál a modrý salón.
Navštívíte expozice:
Expozice operní pěvkyně Jarmily Novotné
Expozice hudebního rodu Kubelíků
Expozice houslového virtuóza mistra Josefa Suka
Komnata duchů
2. Prohlídka Muzea Emy Destinové je bez průvodce.
3. Hradní a zámecký okruh
80 minut s průvodcem
Historie hradu a zámku od dob pomezní stráže až po současnost
Privátní prostory bývalých majitelů
Ložnice Emy Destinnové
Komnata duchů
Hradní sklepení
Tajná hradní úniková chodba
Hradní jídelna a kavárna
Expozice hudebního rodu Kubelíků
Expozice houslového virtuóza mistra Josefa Suka
OTEVÍRACÍ DOBA
Červenec a srpen, otevřeno úterý až neděle od 10 - 16 hod., v neděli do 13 hod.
VSTUPNÉZahradní a zámecký okruh
- Plné vstupné 90 Kč
- Zlevněné vstupné 70 Kč
- Děti do 6 let zdarma
Muzeum Emy Destinnové
- Plné vstupné 90 Kč
- Zlevněné vstupné 70 Kč
- Děti do 6 let zdarma
Hradní a zámecký okruh
- Plné vstupné 160 Kč
- Zlevněné vstupné 120 Kč
- Děti do 6 let zdarma
DOSTUPNOST- Vlakem: do stanice Jindřichův Hradec nebo Třeboň
- Autobusem: zastávka Stráž n. N. na lince Vimperk-Prachatice-České Budějovice-Jindřichův Hradec-Dačice, ČSAD AUTOBUSY České Budějovice a.s.; Vimperk; 388 411 779
- Pěšky: městem prochází červená TZ
- Na kole: 2 km od města vede cyklotrasa 1236 přes obec Plavsko, odtud po místní komunikaci
- Autem: silnice E551 z Třeboně do Jindřichova Hradce
ZDROJ INFORMACÍ: www.zamekstraz.cz
|
|