Kostel stojí u bývalého chorobince pod dolní branou, v jižní části města Broumov. První zmínka pochází z r. 1407. Roku 1421 byl vypálen husity. Nově postaven r. 1689. Nynější podoba je zachována od r. 1735, z doby vlády Otmara Zinkeho. Prostá, k jihu orientovaná omítaná stavba. Severní průčelí se 3 prázdnými výklenky končí trojhranným štítem se 2 volutovými postranicemi. Vedle nich jsou na rozích podstavce s nasazenými koulemi. Uvnitř kostela jsou zdi oživeny zalamovanými pilastry bez patky, za oltářem se nachází malá sakristie. Loď i kněžiště jsou zaklenuty valenou klenbou s výsečemi. Vybavení je prostší, z období baroka. Na hlavním oltáři je obraz J. Leflera „Seslání sv. Ducha". Je zde ještě rokoková kazatelna a před oltářem dřevěné vyřezávané zábradlí.
Kostel je každoročně zpřístupněn veřejnosti v rámci Noci kostelů a v průběhu jednoho týdne o prázdninách v rámci akce "Týden otevřených kostelů."
Věž, která dodnes uzavírá dolní konec ulice Na Brance, hrála důležitou úlohu v hradebním systému středověkého Broumova. Mimo jiné chránila východní úsek městských hradeb a také přístup k brance, kterou se scházelo k předměstí směrem k městské lázni - odtud branka získala svůj název "Lázeňská" (Baderpforte). Dříve k hradební věži přiléhala přístavba, kterou se procházelo ke schodišti a tento "Dům na brance (Pfortenhaus) sloužil ke kontrole poměrně frekventovaného vstupu do města. V roce 1885 za purkmistra Jaroslava Suidy se město rozhodlo provést úpravu věže podle návrhu architekta Karla Wischina. Došlo ke zboření zmiňované přístavby a na jejím místě bylo postaveno nové cihlové dvouramenné schodiště. Původní gotické točité schodiště bylo zasypáno a přístup do dolní prostory věže byl potom možný pouze otvorem seshora. Zbytek věže, upravený na vyhlídkovou terasu, byl opatřen cihlovou parapetní zdí. Přestavba si vyžádala náklady v celkové výši 3214 zlatých. V té době se věži začalo říkat "Hladomorna" (Hungerturm). Při boření přízemí věže byla totiž odkryta kamenná deska a podle svědeckých tvrzení ležely prý na dně sklepení lidské kosti. Ovšem jediná zmínka o využití věže jako vězení pochází z roku 1680, kdy zde bylo krátce drženo několik vzbouřených sedláků - účastníků poddanského povstání proti klášterní vrchnosti.
ZDROJ INFORMACÍ: www.broumov-mesto.cz