Národní přírodní památka Skalická Morávka představuje přirozený, technicky málo upravený úsek toku řeky Morávky v říčním km 5,470–10,600 jako typické divočící a větvící se štěrkonosné řeky v oblasti západokarpatského flyše v Podbeskydské pahorkatině. Katastrální území: Skalice u Frýdku-Místku, Dobrá, Raškovice, Nošovice, Nižní Lhoty, Vyšní Lhoty, ochranné pásmo v k. ú. Raškovice. Zřízeno vyhláškou Ministerstva životního prostředí č. 543/2006 ze dne 23. 11. 2006 s účinností od 1. ledna 2007.
Již od první poloviny 90. let 20. stol. existovala úvaha i záměr vyhlásit v částech katastrů obcí Dobrá, Nižní Lhoty, Nošovice, Raškovice, Skalice a Vyšní Lhoty zvláště chráněné území ve smyslu zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. V době zpracování územního plánu Frýdku-Místku (r. 1996) byl připraven návrh na vyhlášení přírodní rezervace Skalická Morávka. Od tohoto záměru však bylo v roce 1998 upuštěno. V následujících letech však stále trval záměr na vyhlášení zvláštní ochrany území Skalické Morávky, a to v kategorii národní přírodní památky, k čemuž nakonec došlo 23. listopadu 2006.
NPP Skalická Morávka se nachází na území, které bylo zařazeno do národního seznamu ČR jako Evropsky významná lokalita Niva Morávky (kód CZ0810004, kategorie NPP a PP) o celkové rozloze 367,36 ha, zahrnující i přírodní památku Profil Morávky.
MOTIV OCHRANY
Geomorfologický typ větvení koryta do ramen v řečišti s častým převrstvováním štěrkových nánosů a překládáním ramen (poslední zbytky přirozeného divočícího toku ve štěrkových náplavech v České republice) a na něj vázané, tokem vytvářené doprovodné poříční ekosystémy s populacemi vzácných či ohrožených druhů rostlin a živočichů. Jedna z posledních lokalit kriticky ohroženého druhu židoviníku německého (Myricaria germanica). Území zahrnuje rovněž drobné lesní, luční a keřové plochy a pozůstatky vegetací intenzivně zarůstajících drobných vápencových lomů.
ROSTLINSTVO
Území NPP představuje přirozeně vzniklé a zachovalé biotopy s výskytem řady chráněných a ohrožených druhů rostlin, nejvýznamnějšími typy jsou jasanovo-olšové luhy L2.2B, západo-karpatské dubohabřiny a štěrkové náplavy s židoviníkem německým (Myricaria germanica) M4.2.
ŽIVOČIŠSTVO
Koryto Morávky, štěrkové náplavy a lužní lesní porosty jsou také významnými a unikátními biotopy řady druhů živočichů. Na území NPP byly doposud provedeny podrobnější zoologické průzkumy některých skupin bezobratlých. Vyskytují se zde např. dva vzácné druhy rovnokřídlého hmyzu (Orthoptera) - marše Türkova (Tetrix tuerki) a saranče Chorthippus pullus. Marše Türkova ( Tetrix tuerki), která žije na štěrkových náplavech, se v celé ČR vyskytuje pouze na tomto místě. Faunisticky význačné je také zastoupení brouků a pavouků, především slíďáků (Arctosa cinerea, A. maculata, Pardosa morosa a P. wagleri) a zápředníka Clubiona similis. Objeveny zde byly dva druhy nové pro arachnofaunu ČR - slíďák Pardosa agricola a skákavka Heliophanus patagiatus. V řečišti Morávky se vyskytují kriticky ohrožené druhy mihule potoční (Lampetra planeri) a rak říční (Astacus fluviatilis), ohrožené druhy vranka pruhoploutvá (Cottus poecilopus), kuňka žlutobřichá (Bombina variegata) a užovka obojková (Natrix natrix). Území také představuje potenciální biotop pro vydru říční (Lutra lutra).
ZDROJ INFORMACÍ: www.beskydy.cz
|
|